Ikoon “Jumalaema” ( A.K)

Ikoon “Jumalaema” ( A.K)

192,00 

Käsitööna, pärltikandis valmistatud ikoon “Jumalaema”.
Teos on raamitud ja klaasi all.
Suurus 28x31cm, mõõdetud koos raamiga.

Saadavus: 1 laos SKU: 1699 Kategooria:

Kirjeldus

Eestimaine

Jumalaema ikoonide algseks eeskujuks peetakse pärimuse järgi evangelist Luuka maalitud pilti. Ta olevat Püha perekonda külastades maalinud pildi Maarjast lapsega nende söögilauale. Legendi järgi viidi see puitalusel pilt 5. sajandil keiser Theodosius II korraldusel Jeruusalemmast Konstantinoopolisse, praeguse nimega Istanbuli. Ükski evangelisti maalitud ikoon pole tänaseni säilinud. Tema autorlust tuleb mõista nii, et kõik järgnevad Jumalaema kujutised tuginevad selle algse Luuka maalitud pildile või on selle otsesed kordused.

Selle alusel kujunesid Bütsantsis mitmed Jumalaema ikoonitüübid nagu näiteks troonil istuv, palvetav, teed näitav (hodegetria), hellust väljendav (eleousa) jt.

Vene kultuuriruumis viitab Jumalaema ikooni nimetus lisaks sakraalsele tähendusele ka ikooni päritolukohale. Paljud Vene linnad on andnud ikoonidele oma nime nagu Vladimiri või Kaasani Jumalaema jt. Venemaal Vladimiri Jumalaema ikooni nime all tuntud eleousa ikoon maaliti ilmselt 12. sajandi alguses Bütsantsis ning toodi esmalt Kiievisse. Hiljem viis vürsti poeg Andrei Bogoljubski ikooni Vladimiri, millest tulenebki ikooni nimi.

Üks Luuka maalitud Jumalaema ikoon oli kasutusel Hodegoni kloostris, kus hooldati pimedaid. Seetõttu kutsuti ikooni teenäitajaks. See tähendab sümboolselt, et Jumalaema Maarja on inimesele elus vaimseks teejuhiks. Venemaal sai Bütsantsi hodegetria ikoon tuntuks Smolenski Jumalaemana. Bütsantsi eeskujudest on loodud Venemaal palju erinevaid variante. Ainuüksi imettegevaid Jumalaema ikoone on üle kahesaja.

Lisainfo

Country

Eesti

Sarnased tooted